Про шлюби і «шлюби»:

навіщо сучасній людині

традиційна сім’я?

   

   

  

  

  

– День пам’яті святих благовірних Петра і Февронії, який ми святкуємо 8 липня, став ще й днем православної сім’ї. Ваше Високопреосвященство, що такого особливого саме в цій сім’ї?

– Святі Петро і Февронія дали всьому Православному світові приклад ідеальної християнської сім’ї. За це вони удостоєні церковного шанування, саме тому їх життя ось уже більше восьми століть є прикладом належного ставлення подружжя до церковного шлюбу і один до одного.

Ці святі прославляються Церквою не як преподобні, хоча вони і взяли в кінці свого життя чернецтво, не як мученики і сповідники, хоча вони і були вигнані зі свого міста. Піст і молитва були частиною їхнього сімейного життя, вони піддавалися приниженням і небезпекам за те, що зберігали вірність один одному.

Згадаймо, наприклад, момент з їхнього життя, коли Петро став перед вибором: кохана дружина або князівство. Тоді князь заради Февронії знехтував владою і багатством і зробив вибір на користь сім’ї. Завдяки любові до свого чоловіка і мудрості, Февронія своїми втішними словами допомогла Петру зі смиренням перенести це випробування. Ці та багато інших моментів з їх життя слугують для нас цінним і повчальним прикладом справжньої вірності і любові між чоловіком і дружиною.

Вони поставлені в один ряд з апостолами і мучениками і іншими великими святими. І удостоєні вони такого прославлення “заради мужності і смиренності”, проявлених ними в зберіганні заповідей Божих щодо шлюбу. Значить кожен з тих, хто трудиться в християнському шлюбі і наслідує їх приклад, може бути поставлений в цей ряд і може стежити вінець, якого удостоїлися святі Петро і Февронія Муромське.

– Чи багато Ви зустрічали людей, які щасливі у шлюбі? Чим такі пари відрізняються від інших?

– Людей, які щасливі у шлюбі, я зустрічав. І, на щастя, їх чимало в нашій країні. На вигляд такі пари важко відрізнити від інших. Головною рисою таких сімей є взаємна любов, добровільна самопожертва заради іншого і відсутність егоїзму.

– Сьогодні майже ніде не навчають як створити і побудувати сім’ю. У кращому випадку можуть підказати як рятувати шлюб, коли вже найчастіше рятувати пізно. Що в Церкві кажуть про інститут шлюбу і його зберіганні? Що в першу чергу руйнує сімейні відносини?

– Для християн шлюб не просто юридичний договір, засіб продовження роду і задоволення тимчасових природних потреб, але, за словом святителя Іоанна Златоуста, «таїнство любові», вічне єднання подружжя один з одним у Христі.

Молода людина або дівчина повинні з розумом і розважливістю підходити до вибору майбутнього обранця або обраниці, звертаючи увагу на духовну сторону людини і його виховання. Після одруження вони повинні всіма силами намагатися в чистоті і святості зберігати цей священний союз, присікаючи свою гордість.

Руйнують сімейні стосунки: перелюб, егоїзм і бажання довести власну першість.

– Як Церква ставиться до розлучень і повторних шлюбів?

– Церква наполягає на довічної вірності подружжя і нерозривності православного шлюбу, грунтуючись на словах Господа Ісуса Христа: «Що Бог по’єднав, того людина хай не розлучає … Хто розведеться з жінкою своєю не з вини перелюбу і візьме шлюб з другою, той перелюбствує; і хто одружиться з розведеною, той перелюбствує»(Мф. 19. 6, 9). Розлучення засуджується Церквою як гріх, бо він приносить тяжкі душевні страждання і подружжю (щонайменше одному з них), і особливо дітям. Єдиною допустимою підставою розлучення Господь назвав перелюб, який оскверняє святість шлюбу і руйнує зв’язок подружньої вірності. Церква аж ніяк не заохочує взяття другого шлюбу. Проте, згідно з канонічним правом, другий шлюб дозволяється невинному з подружжя. Особам, перший шлюб яких розпався і був розірваний з їхньої вини, вступ у другий шлюб дозволяється лише за умови покаяння і виконання єпитимії, накладеної згідно з канонічними правилами.

– Чи є при Вашому відділі якісь ініціативи, які б підтримували православні сім’ї, допомагали б створити або зберегти шлюб?

– При Місії Синодальний відділ Української Православної Церкви у справах сім’ї діє Сімейний Клуб, який запрошує всіх охочих сімейних і молодих людей для повчального спілкування з досвідченими священнослужителями, для обміну власним сімейним досвідом та пошуку вирішення проблем.

– Не секрет, що в усьому світі зростає хвиля безшлюбності, чоловіки і жінки вважають за краще жити в так званому цивільному шлюбі, у цей час в США домагаються узаконення в усіх штатах одностатевих шлюбів. Про що це говорить, як Ви вважаєте?

– Останнім часом висловлюються припущення, що інститут шлюбу застарів, і потрібні нові форми відносин між чоловіком і жінкою, що охороняють їх свободу. Для християн шлюб є божественним встановленням, що виражає природу людини. Втрата цієї форми відносин зруйнує сутність людини і приведе її в тваринний стан. Можливо, зневага до шлюбу викликана забуттям початкового задуму про людину.

Цивільний шлюб як союз людей, зареєстрований в муніципальних державних органах, Церква визнає. Співжиття людей, які не благословенне Церквою і не зареєстрована в муніципальних органах, вважається звичайнісіньким блудом. Прагнення до такого виду співжиття говорить про те, що ці люди бажають лише задовольняти свої тілесні пристрасті і потреби без ніякої відповідальності перед Богом і людьми. І це, безумовно, гріх.

Політика узаконення «одностатевих шлюбів» як тяжкого протиприродного гріха існує не тільки в США, але і в Європі та інших країнах, і старанно прагне наблизитись до нас. Це свідчить про масове розбещення народу і умертвіння суто людських достоїнств в людях.

– Без чого християнський шлюб не зможе існувати?

– Християнський шлюб не зможе бути, головним чином, без мети його існування. А саме: створення домашньої церкви, в якій буде жити любов до Бога, ближнього і любов між собою. У такій сім’ї повинна правильно бути встановлена ієрархія, де на чолі стоїть Христос, далі – чоловік, дружина і діти.

– А яку роль в шлюбі відіграють діти?

– Діти – це великий Божий дар, допомога і розрада для батьків. «Спадщина Господня: діти; нагорода від Нього – плід лона», – пише Псалмопівець (Пс. 126. 3). Завдання батьків: з самого народження дітей виховувати їх у мудрості, доброті і любові до Бога і ближнього. Священномученик Володимир, митрополит Київський говорив: «Батьки головним чином відповідальні за виховання своїх дітей і провину за погане виховання їх нікому не можуть приписувати, крім себе».

– Як створити таку сім’ю, як у благовірних Петра і Февронії?

– Однакових сімей не буває. Створюючи свою сім’ю, ми можемо лише ставити собі в приклад високі чесноти цих святих людей, намагаючись у всьому догоджати Богу. В ідеалі створювати сім’ю краще ще до одруження, роблячи свій вибір з розсудливістю і мудрістю. Живучи в шлюбі, потрібно відсікати від себе гордість і самолюбство і завжди бути взаємною опорою.

У день пам’яті свв. благовірних кн. Петра і кн. Февронії я бажаю кожному наслідувати приклад цієї дивовижної сім’ї, миру і злагоди в кожну домівку. Підтримуйте один одного, адже труднощі в сім’ї діляться навпіл, а радості примножуються вдвічі!

   

Джерело

  

Анонсы


РОЖДЕСТВЕНСКИЕ ПАСТЫРСКИЕ ПОСЕЩЕНИЯ

В период Рождественского поста и святок у всех желающих есть возможность пригласить священника для освящения дома, совместной молитвы и общения.
Подробнее...


Молебен об исцелении от недуга пьянства и наркомании

В субботу, 5 января, в Троицком соборе будет совершен молебен об исцелении от недуга пьянства и наркомании. Начало - в 15:30.
Подробнее...


Молебен об устроении семейной жизни

В субботу, 12 января, в Троицком соборе состоится молебен об устроении семейной жизни. Начало - в 15:00.
Подробнее...


Молебен о новых призваниях в Церкви и об обращении людей, находящихся вне Церкви

В субботу, 26 января, в Троицком соборе состоится молебен о новых призваниях в Церкви и об обращении людей, находящихся вне Церкви.
Подробнее...


Детская певческая школа

В Троицком архиерейском соборе действует детская певческая школа. Попробовать свои силы может любой ребенок, особенно если он обладает музыкальным слухом и голосом!
Подробнее...


Детская воскресная школа

В Троицком архиерейском соборе действует воскресная школа для детей. Занятия проходят каждое воскресенье с 10:30 до 11:30.
Подробнее...


"Милосердный самарянин"

В Троицком соборе действует служение «МИЛОСЕРДНЫЙ САМАРЯНИН». Призываем всех неравнодушных внести свою лепту в общее дело любви и милосердия!
Подробнее...


Молебен перед родами и покаянный молебен за грех аборта

В субботу, 19 января, в Троицком соборе будут совершены молебны перед родами, о даровании чад, а также покаянный молебен за грех аборта. Начало - в 15:00.
Подробнее...


Ремонтно-реставрационные работы в Троицком соборе

По благословению архиепископа Сумского и Ахтырского Евлогия, продолжаются ремонтно-реставрационные работы Троицкого архиерейского собора г. Сумы. Сейчас проводится замена кровли, которая к настоящему времени пришла в полную негодность. Всех неравнодушных сумчан призываем принять активное участие в восстановлении святыни!
Подробнее...


Календарь


Последние новости


Собор Иоанна Крестителя

На второй день после Богоявления почитается память Иоанна Предтечи - человека, который стал непосредственным участником событий Крещения Господня. В 2019 году это празднование совпало с 34-й Неделей по Пятидесятнице и Неделей по Просвещении.
Подробнее...


"...пришел еси и явился еси, Свет неприступный!"

В день Богоявления (18/19 января 2019 года) в Троицком архиерейском соборе были совершены богослужения Крещения Господня. По окончании Божественной литургии клирики соборного храма совершили чин Великого освящения воды, после которого все собравшиеся были окроплены освященной водой.
Подробнее...


Різдвяні вітання дітей з Центру соціально-психологічної реабілітації

В неділю, 13 січня 2019 року, в Троїцькому архієрейському соборі для недільної Літургії зібралися прихожани храму та маленькі гості нашої громади з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Сумської області.
Подробнее...banner 1

banner 2


banner 3